Czy zatem państwo jest w odpowiednim stopniu przygotowane do ochrony przed wpływem obcych służb na kampanię wyborczą oraz sam proces wyborczy? W środę, 5 marca 2025 r. tą sprawą zajęła się sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Na posiedzeniu obecny był Prezes Fundacji Instytut Bezpieczeństwa Narodowego oraz eksperci reprezentujący inne środowiska pozarządowe.
Na wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zajęła się tematem „Działań organów państwa dotyczących procedur i zabezpieczeń w przeprowadzeniu wyborów prezydenckich wyznaczonych na dzień 18 maja 2025 r.(…)” z uwzględnieniem przedstawienia przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynatora Służb Specjalnych Tomasza Siemoniaka oraz Wicepremiera, Ministra Cyfryzacji, Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Krzysztofa Gawkowskiego informacji na temat podjętych oraz planowanych przez Radę Ministrów działań w w/w zakresie.
Na posiedzeniu komisji pojawili się gen. Radosław Kujawa, reprezentujący Ministra Koordynatora Służb Specjalnych oraz wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski, obecny był także nadinsp. Marek Boroń, Komendant Główny Policji. Strona rządowa przedstawiła swoją wizję zagrożeń i rozwiązania, które przyjęto w ramach planu zabezpieczenia wyborów w Polsce. W dużej mierze powtórzyli założenia prezentowane w ramach „Parasola wyborczego”, który Fundacja IBN analizowała. Następnym etapem prac komisji były pytania ze strony posłów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Głos zabrał także Stanisław Żaryn, prezes Fundacji Instytut Bezpieczeństwa Narodowego, który przypomniał, że Fundacja jako strona pozarządowa prowadzi projekt ekspercki #OchronaWyborów na temat zagrożeń hybrydowych i dezinformacyjnych wymierzonych nie tylko w wybory, ale także w szerokorozumiane bezpieczeństwo Polski. „To, czego mi zabrakło w Panów wypowiedziach to jasne wskazanie na to, czego my się spodziewamy, to znaczy, kto jest dzisiaj naszym przeciwnikiem, naszym jako państwa? Bo musimy mieć jasność, że czym innym są zagrożenia szeroko pojętych aktorów zewnętrznych, a czym innym są działania dezinformujące czy wprost szerzące fake newsy krajowych podmiotów, a czym innym jest skoordynowana działalność Federacji Rosyjskiej” – wyjaśnił Stanisław Żaryn, dodając jednocześnie, że „to Rosja dzisiaj jest największym zagrożeniem i największym wyzwaniem dla Polski, także w czasie wyborów”.
Stanisław Żaryn wskazał na trzy obszary zagrożeń, które trzeba antycypować: destabilizacja i zmanipulowanie procesu głosowania, destabilizacja państwa polskiego w okresie kampanii oraz głosowania, a także operacje wpływu i dezinformacja prowadzona stale przez rosyjskie służby specjalne. Swoją analizę Prezes FIBN zakończył kilkoma pytaniami do strony rządowej: „Czy zamierzają państwo podnieść stopień alarmowy BRAVO-CPR na czas wyborów?”, „Co dalej z kierownictwem Centrum Antyterrorystycznego ABW, czyli kluczowej jednostki operacyjnej do tego żebyśmy dobrze rozpoznawali, zwalczali zagrożenia, która została zdestabilizowała poprzez wymianę kadrową, czy obecne kierownictwo jest docelowym kierownictwem i czy spełnia wymagania?”, „Polska jest jednym krajem, który prowadzi własną operację psychologiczną przeciwko funkcjonariuszom wypełniającym zadania z zakresu bezpieczeństwa narodowego. Panie generale, czy będzie Pan wnioskował o zakończenie komisji do spraw „pegasusowych” jako takiej, która szkodzi Polsce?
Niestety Pani Poseł Małgorzata Janyska Przewodnicząca Sejmowej Komisji nie pozwoliła dokończyć wypowiedzi przedstawicielowi Fundacji Instytut Bezpieczeństwa Narodowego.
Gen. Kujawa odpowiadając na pytania, które padły ze strony pozarządowej, wskazał, że nie zamierza działać na rzecz zakończenia pracy Komisji ds. Pegazusa, uznał również, że podniesienie stopnia alarmowego BRAVO-CRP do CHARLIE-CRP nie jest potrzebne. I zapewnił, że sytuacja w CAT ABW jest dobra. Dodatkowo zaatakował poprzedni rząd, mówiąc: „mam wrażenie, że trudno poprzedników doścignąć w działalności dezintergracyjnej”.
Na zakończenie gen. Kujawa przyznał, że skala zagrożeń dotyczących wpływu na politykę państwa „jest czasami nieadekwatna do naszych możliwości finansowych i kadrowych.”
Wystąpienia przedstawicieli Rządu na Komisji spraw wewnętrznych i administracji miały uspokoić i wykazać, że rząd jest przygotowany do zwalczania zagrożeń dla Polski i polskich wyborów. Niestety przebieg posiedzenia i wystąpienia przedstawicieli rządu nie dają pewności w tej sprawie.
ML
Materiał został przygotowany w ramach projektu #OchronaWyborów.
Wcześniej analizowaliśmy działania informacyjne rodzące zagrożenia dla bezpieczeństwa RP i wyborów:
Dodaj komentarz