Wciąż gorąco na polskiej granicy

Każdy dzień przynosi ataki na granicę RP z Białorusią. Ponad 40 prób odnotowano ostatniej doby. Oznacza to, że rządzącym – wbrew oficjalnemu przekazowi – nie udało się znaleźć złotego środka na zatrzymanie operacji hybrydowej przeciwko Polsce prowadzonej z użyciem środków aktywnych.

Działania przeciwko RP z terenu Białorusi obejmują nie tylko szturm na granicę Polski, ale także prowadzenie operacji psychologicznych przeciwko Polakom oraz dezinformacji. Służby specjalne Rosji i Białorusi do dziś prowadzą także rozpoznanie osobowe i terenowe przy okazji tego, co dzieje się na granicy z Polską.

Rządzący przekonywali publicznie, że wprowadzenie strefy buforowej, modernizacja bariery granicznej, a także nowe zasady użycia broni doprowadzą do natychmiastowej poprawy. Nic takiego nie ma miejsca. Statystyki wskazują, że sytuacja się nie poprawia. Co więcej, nadchodzące miesiące letnie sugerują, że będzie jeszcze gorzej. Okres cieplejszy zawsze sprzyja ruchom migracyjnym. Jest więc oczywiste, że należy się spodziewać większej presji na Polskę. Rząd nie znalazł skutecznego sposobu walki z operacją hybrydową przeciwko RP.

Kluczowe w poprzednich latach było nie tylko skuteczne zarządzanie na poziomie centralnym, ale przede wszystkim współgranie ochrony fizycznej granicy z Białorusią z taktyką stosowaną w terenie. Planowanie działania patroli, zgranie Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji – było kluczowe, by polska broniła się skutecznie. Od 2021 roku było oczywiste, że na granicy muszą być również służby specjalne – i były. Bowiem skuteczne działania wymagały współgrania wielu instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski. Z uwagi na wielodomenową operację przeciwko Polsce ważną rolę pełniła również warstwa komunikacyjna, która zapewniała polskiemu społeczeństwu obraz sytuacyjny oraz analizę zagrożeń. Komunikacja strategiczna prowadzona była przez poprzedni rząd na bieżąco.

Dziś widać, że rząd nieskutecznie korzysta z dostępnych narzędzi. Brakuje rzetelnego zarządzania oddziałami, informacji dla opinii publicznej co dzieje się na granicy, brakuje jasnego wsparcia dla żołnierzy i funkcjonariuszy. Widać mniejszą skuteczność. Co więcej, do dziś rząd nie zatrzymał choćby pracy zespołu prokuratorskiego, który na bieżąco bada sposób działania na naszej granicy szukając w aktywności funkcjonariuszy i żołnierzy przykładów przestępstw. To wpływa na skuteczność ochrony granicy. Dziś jej zabezpieczenie jest trudniejsze również dlatego, że wielu doświadczonych funkcjonariuszy zostało zmuszonych do odejścia lub odwołanych z kluczowych funkcji.

Operacja hybrydowa przeciwko Polsce jest prowadzona od 2021 roku. Jej celem jest trwała destabilizacja Polski i NATO. Nie udało się Rosji zalać polskiego terytorium masową falą migrantów, więc Rosja próbuje działać w inny sposób – wiąże nasze siły i środki destabilizując nas w długiej perspektywie. To wymaga nie tylko skutecznego działania na granicy, ale także realnej oceny i pomysłów na wyjście z kryzysu. Tego nie widać, a fakt że temat wraca do publicznego przekazu incydentalnie – świadczy o braku profesjonalnego podejścia do tych zagadnień.

Marcin Lidka


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *